Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
2022 İç Mekan Tasarım Trendleri

2022 İç Mekan Tasarım Trendleri

2021 yılında birçok yerde görmeye alışık olduğumuz dekorasyon elemanlarının ve yapı malzemelerinin 2022 senesi itibari ile bir süre yaşam alanlarından uzak olması planlanıyor ve çoğunlukla rahatlık hissi veren, sıcak ve samimi vurgulara sahip mekanlar ön plana çıkıyor.

İşte 2022 senesine damga vuracak iç mekan tasarım trendlerinden bazıları…

Tek Renkli, Tamamen Beyaz İç Mekanlara Elveda

Beyaz kanepeler, beyaz duvarlar ve tamamen bembeyaz mutfaklar 2022’de ortadan kalkıyor. Birçok tasarımcı bembeyaz iç mekanların sıkıcı ve çok fazla yaşanabilir olmadığını dile getiriyor. İnsanlar evde zaman geçirdikçe cesur renklerle daha ilginç ve ilham verici alanlar yaratmak istiyor. Bunun yanı sıra beyaz mobilya ve duvar kaplamalarının temizliğinin zor olması bu trendin artık ortadan kalkmasında büyük rol oynuyor. Genel olarak, bu senenin iç mekan tasarımlarında, rahatlık ve sıcaklık hissi veren renkler, dokular ve malzemeler ile oluşturulan çekici yaşam alanlarına sıklıkla yer verilecek gibi görünüyor.

duvar kağıdı modelleri

Ürün görseli: PeliWall 

Renkli Banyolar

Diğer iç mekanlarda beyazdan uzaklaşıldığı gibi banyolarda da bu sene renkli tasarımlar göze çarpıyor. Zemin ve duvarların baskılı karolar ve renkli mermerlerle kaplanmasının yanı sıra renkli küvetler ve banyo mobilyaları da 2022 trendleri arasında yer alıyor. Banyo ekipmanlarında ise bu senenin modası açıkta kalan büyük boy ampuller ve yüksek teknolojili duş başlıkları olarak öne çıkıyor.

renki duşakabinler

Ürün görseli: Hüppe 

Dokunsal Tekstiller ve Dokular

2022'de mekanlara farklı tür ve desenlerde malzemeler ile daha fazla doku ve derinlik katarak eğlenceli bir hava getiriliyor. Örgü yüzeyler ve hareketli dokuda ahşap plakalar ile birlikte, balık sırtı tuğla zeminler hem iç hem de dış mekanlarda moda oluyor. Mobilya ve dekorasyon ürünlerinde ise büyük desenli baskılar, renkli ekoselerin yanı sıra kadife gibi dokulu malzemeler kullanılıyor.

renki yatak başlıkları

Heykel ve Kavisli Mobilya

Kavisli formların genel olarak insan beyninde daha güvenli olarak algılandığı söyleniyor. Bu sene itibariyle kanepe, yemek masası, orta sehpa gibi mobilyalarda sıklıkla daha yumuşak şekiller ve açılar kullanılıyor. Oturma alanlarında heykel formlarına sahip zarif, gösterişli ve şık mobilyalar da oldukça revaçta olacak gibi görünüyor.

ofis mobilyası

Ürün görseli: Klassis

bekleme alanı mobilyası

Ürün görseli: Birim

Venedik Sıvası ve Kireç

Tarihi bir dokuya sahip antika sıva duvarlar tekrardan moda olarak, 2022 ile birlikte birçok yaşam alanını şekillendirmeye başlıyor. Antika yüzeyler elde etmeyi bilen ustalar tarafından yapılan alçı kaplama duvarlar, mekanların tarihi dokulu arka planları olarak kullanılıyor.

Vintage ve Sürdürülebilir Vurgular

Duvarlardaki tarihi etkiler bir kenara, vintage akımı ile her mekana dokunulabilir bir doku ve sıcaklık getiriliyor. Dekoratif yönelimlerin yanı sıra eski, hasarlı, pürüzlü olan eşyaları yeni bir şeye dönüştürerek yaşam alanlarında zengin bir tarihi ve özgün bir ruhu yansıtıyor. Aynı zamanda, sürdürülebilir malzeme kullanımı birçok tasarımcı için öncelik olmuşken, 2022 dekorasyon trendlerinin de bu yönde geliştiği görülüyor.

vintage banyolar

Deri Mobilya ve Döşeme

Kahverengi ve toprak tonları yaşam alanında ön plana çıkarken, deri mobilya ve döşeme tekrardan trend olmaya hazırlanıyor. Deri kanepe, koltuk takımları ile birlikte deri zemin kaplamaları ve deri süslemeli çeşitli dekorasyon ögeleri, zengin ve havalı görünümleri ile mekanları canlandırıyor.

deri mobilya

Kaynakça: buzzfeed.com, countrylife.co.uk