Yapı Kataloğu - Nitelikli Mekan Yaratma Platformu

Bize Ulaşın +90 (850) 303 27 83
2019'da Dikkat Çekecek Mimari Trendler

2019'da Dikkat Çekecek Mimari Trendler

Endüstrinin evrimleşebileceği birçok yol var ve yavaş yavaş gelişmekte olan bazı eğilimler de sonunda ana akımı takip ediyor. Bunlardan bazılarına göz atalım:

Çevre dostu mimari

Çevre dostu yapılara artan bir ihtiyaç olduğu sürpriz değil. En son yeniliklerden bazıları, bahçe ve yeşil çatıların yanı sıra hem iç mekanlara hem de ofis binalarına yeşil duvarların eklenmesi. Örneğin, ünlü Hong Kong mimarlık firmaları, 2019'da çevre dostu mimari trendlerden yararlanma konusunda şu anda lider konumdalar. Artık sadece çevre dostu malzemeler yeterli değil; 2019 ve sonrasında birçok dikey bahçe ve yeşil çatıyı görüyor olacağız. Buna ek olarak, binalar, iç mekanlarda yeşil parklar ve yeşil duvarların kullanımıyla daha yeşil bir şekilde büyüyecek. 2018 yılı inşaat için geri dönüştürülebilir malzemelerin kullanılmasına tanık olduğundan, 2019 da bu davayı takip edecek. Geri dönüştürülmüş malzemelerin yeniden kullanımı, sürdürülebilir tasarımın yenilikçi, son derece etkili ve sanatsal kullanımı olarak öne çıkarken, bu yıl, mobilyadan gökdelenlere kadar her şey için geri dönüştürülebilir malzemeler kullanılacak. En yaygın yapı malzemeleri geri dönüştürülebilir alternatiflere sahiptir. Beton, metal, cam, tuğla ve plastikler daha önce kullanılan malzemenin bir biçimi kullanılarak yapılabilir ve bu üretim süreci çoğu durumda enerji gereksinimlerini ve emisyonları yüzde doksana kadar düşürür.

Açık alan tasarımları

Yemek pişirme, eğlence ve aile mekânlarının karışmasını teşvik eden geniş, açık alan tasarımı, son birkaç yıldır konut mimarisine hâkim olmakla birlikte, bu eğilim hem konut hem de ticari mimaride bazı değişikliklere uğruyor. Mimarlar ve tasarımcılar, bu geniş alanların düz ve dolambaçsız görünmesini engellemek ve farklı yaşam ve çalışma alanlarını belirlemek için çeşitli bölümlerini tanımlamak konusunda giderek daha bilinçli hale geliyorlar. Bunu başarmak ve mekânın görsel organizasyonunu iyileştirmek adına tasarımcılar değişen zemin seviyelerini, yüzey renklerinde ve dokulardaki kaymaları, mutfak ayırma adalarını, mobilya gruplarını ve aydınlatmayı kullanıyor. Tasarımları çok daha efektif kullanabilmek için bölme duvar sistemleri de bu süreçte oldukça revaçtadır. 

Küçük tasarımlar

Çok yüksek arazi fiyatları ve büyük evlerin çevresel etkileri, çağdaş, çok fonksiyonlu ve ilginç tasarımlarla daha küçük evlere doğru bir harekete ilham kaynağı oluyor. Küçük evlerin, mikro apartmanların, ortak konutların ve çok-kuşaklı konutların popülaritesi, bu yaşam tarzına artan ilgiyi gösteriyor. Yıllardır yetenekli mimarlar zaman zaman küçük ama mükemmel şekilde biçimlendirilmiş binaları tasarlamaya çalışarak kendilerini zorladılar. Bugün, azaltılmış bütçelerle, birçok mimar, fiziksel olarak küçük olabilecek, ancak eğilimler ve fikirler söz konusu olduğunda kesinlikle büyük işler yaratan daha odaklı bir yola yöneldi. Küçük ama mükemmel şekilde biçimlendirilmiş mimari tasarımlar, popüler bir mimari meydan okuma haline geliyor.

Solar çatı kiremitleri

Bu dahice kiremitler, bir konuta güç sağlamak için güneş ışığını gerekli enerjiye çeviriyor. Hepsinden iyisi, asfalt, arduvaz veya dokulu olsun, çatılara sorunsuz bir şekilde entegre edilebilecek birçok farklı stilde bulunabiliyorlar. Solar çatı kiremitlerinin bugün piyasada bulunan geleneksel cam güneş panellerinden daha ucuz olduğu tahmin ediliyor. Ve çatınızla görsel açıdan uyum sağladığından, çok daha çekiciler. Gelecek geliyor - ve bu çok heyecan verici!

Sürdürülebilir mimari

İnsan faaliyetlerinin iklim değişikliği üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, mimarideki gelişmeler artık sürdürülebilirlik konusunu ele almayı amaçlıyor. Su filtrasyon sistemlerinin yeni binalara kurulması, yeni binaların su krizini hafifletmesinin bir yolu. Ayrıca, artık klima, ısıtma ve havalandırma sistemleri enerji tasarrufu sağlamak ve çevre üzerindeki olumsuz etkileri azaltmak üzere tasarlanıyor. Ayrıca, sürdürülebilirlik, konut alıcıları için de en büyük endişe kaynağı. Tüketiciler karbon ayak izlerini azaltmanın önemini biliyor ve yaşam tarzlarına uygun sürdürülebilir seçimler yapmak istiyor. Mimarlar, bina cephelerinin iyi bir şekilde yalıtılmasını sağlayarak ve çözümlerine güneş panelleri veya enerji verimli cihazlar gibi sürdürülebilir seçenekler dahil ederek bu ihtiyaçları karşılayabilir.

___________________________________________

Bu yazı http://www.build.com.au/architectural-trends-watch-out-2019 adresinden derlenmiştir.