ÇİMENTO

Betonarme yapılar için vazgeçilmez bir malzeme olan çimento kelime anlamı olarak İtalyanca üzerinden giriş yapan bir kelimedir. Kalker taşları ve kil karıştırılarak üretilen bu yapıştırıcı madde tuğlaların birbirilerine sıkıca yapışması için tutkal görevi sağlamaktadır. Hava şartları, uygulanan mekân şartlarına göre kuruma süresi ise 1-12 saat arasında gerçekleşmektedir. Kullanım amaçlarına göre farklı çimento türleri de bulunmaktadır.

...

Yüksek Fırın Cüruf Çimentosu: Portland çimentosu içerisine katılan alçı taşı ile öğütülmesinden ortaya çıkan maddeye denilmektedir. Deniz suyu veya asitli sulara karşı sağlayacağı güçlü bir yapı oluşturmak için kullanılmaktadır. Geçirgenliği minimum seviyede olan bu çimento çeşidi yüksek oranda bir dayanıklılığa sahiptir.

Katkılı Çimentolar: Portland çimento içerisinde %20 oranının puzolanik malzeme ile değiştirilmesinin ardından eklenen alçı taşı ile ortaya çıkmaktadır. Katkıya sahip olan çimento diğer çimentolara göre puzolan oranı daha yüksektir.

Portland Çimento: Beton kaynaklı yapıların tercih ettiği en çok kullanılan çimento seçeneğidir. Bu çimento seçeneği bir takım kalker taşı ve kilin karışımı sayesinde, pişirilme işleminden sonra değirmende filtrelenerek ortaya çıkmaktadır.

Tıraslı çimentolar: Kendi başına bir yapıştırma, bağlama etkisi bulunmamasına rağmen kireç eklenerek bir yapıştırıcı özelliği kazandırılmaktadır.

Ülkemizde en çok çimento üretimi sağlayan bölge ilk olarak Marmara bölgesi olurken ikinci sırada Ege ve üçüncü sırada ise Karadeniz ve İç Anadolu gelmektedir. Yapıların çeşitlerine göre kullanılacak çimentonun seçimi yapının kalite ve güvenilirliğinin de temellerini atacaktır.

API Kuyu Çimentosu/G Sınıfı HSR Tipi

API Kuyu Çimentosu/G Sınıfı HSR Tip...

Bolu Çimento

Beyaz Portland Çimento

Beyaz Portland Çimento

Çimsa

Çimento/CEM I 42,5 N (Marmaray Çimentosu)

Çimento/CEM I 42,5 N (Marmaray Çime...

Bolu Çimento

Çimento/Cementum®-CEM II/A-M (S-L) 42,5 R

Çimento/Cementum®-CEM II/A-M (S-L) ...

Aslan Çimento

Çimento/Powercem®-CEM II/B-M (S-L) 42,5 R

Çimento/Powercem®-CEM II/B-M (S-L) ...

Aslan Çimento

Harç Çimentosu

Harç Çimentosu

Kimya Endüstri Merkezi

Kalsiyum Aluminat Çimentosu/ISIDAÇ 40

Kalsiyum Aluminat Çimentosu/ISIDAÇ ...

Çimsa

Portland Cüruflu Çimento/CEM II A-S 42,5 R

Portland Cüruflu Çimento/CEM II A-S...

Adana Çimento

Sülfata Dayanıklı Yüksek Fırın Cüruflu Çimento/CEM III/B (S) 32,5 N-SR

Sülfata Dayanıklı Yüksek Fırın Cüru...

Bolu Çimento

Süper Beyaz Çimento/CEM I 52,5 R

Süper Beyaz Çimento/CEM I 52,5 R

Adana Çimento

Yüksek Fırın Cüruflu Çimento/CEM III/A 42,5N

Yüksek Fırın Cüruflu Çimento/CEM II...

Ünye Çimento