Bolu Çimento

Firma Hakkında

1967 yılında Bolu Ticaret Odası Yönetim Kurulu tarafından geliştirilen bir fikir sonucunda Bolu'ya bir çimento fabrikası kurulması kararı verilmiş ve bu doğrultuda çalışmalara başlanmıştır. 

05 Ağustos 1968 tarihinde Bol-Bak Gıda ve Sanayii Ticaret A.Ş., Kamil Bilgihan, Nazım Adasal, Mustafa Çizmecioğlu, İstanbul Bankası ve Bolu Karaköy tüzel kişiliği kurucu ortak olarak 500.000 TL sermayeli Bolu Çimento Sanayii A.Ş'yi kurmuşlardır. 

Ana sözleşmesinde değişiklik yapılarak sermayesinin 40.000.000 TL'ye yükseltilmesi kararı alınan Bolu Çimento Sanayii A.Ş. için ortak arayışına başlanmış, Türkiye Çimento Sanayii ve Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) ile gerçekleştirilen müzakereler sonucunda % 25 hisse OYAK'a, %16 hisse Türkiye Çimento Sanayii'ne (Çisan) devredilmiştir. 

Kuruluş prosedürü tamamlanan fabrikanın 26 Eylül 1969 tarihinde temeli atılarak inşaat çalışmaları başlatılmıştır. 1973 tarihinde montajı tamamlanarak deneme üretimlerine geçen fabrika, 1 Haziran 1974 tarihinde işletmeye açılmıştır. 

Bolu Çimento'nun yıllık klinker üretim kapasitesi 2,5 milyon ton, çimento üretme kapasitesi 5.5 milyon ton'dur.

Ürünler

Bolu Çimento

Teklif İste

Gönder